3D hvězda z papírových sáčků


návod

Opravdu velkou vánoční dekoraci si můžete vyrobit za pár korun a během chviličky. Je to rychlé a pomáhat mohou i děti.

Budete potřebovat papírové sáčky (podle velikosti cca 7-10ks), lepidlo na papír (doporučuji tyčinkový Herkules) a nůžky.

Čím větší budou sáčky, tím větší bude výsledná hvězda. Z námi prodávaných sáčků vznikla hvězda o průměru cca 45cm.

U bílých sáčků je šířka záložky 5cm a celkem bylo potřeba 8ks, u kraftových sáčků je šířka záložky 4,5cm a na hvězdu bylo potřeba 9ks, zkoušela jsem také sáčky se záložkou 6,5cm a stačilo jen 7ks, takže čím širší je záložka (čím více se sáček rozevře), tím méně kusů budete na hvězdu/kytku potřebovat. Když sáčky poslepujete, dříve než je prostříháte, doporučuji roztáhnout a zkontrolovat, zda se první s posledním sáčkem spojí a případně přilepit další kus. Pokud mají sáčky přední a zadní stranu nestejně vysokou, tak je zastřihněte na stejnou výšku, nebo špičku stříhejte pod horní hranou, kde se obě strany sáčku překrývají, jinak byste měli slepené i vnitřky sáčků, které se mají od sebe roztáhnout.

Postup:

Začněte tím, že sáčky obrátíte lepenými spoji nahoru a budete jeden na druhý lepit - žluté čáry na obrázku naznačují, kde nanesete lepidlo (prostředkem sáčku a u dolního okraje sáčku), jakmile lepidlo nanesete, položíte druhý sáček přesně na ten první, přitlačíte v místě lepení a pokračujete stejným způsobem, dokud nemáte všechny sáčky přilepené - sáčky vytvoří harmoniku.

Nyní budeme stříhat, tento krok by měl udělat někdo dospělý, musíte najednou prostříhnout všechny navrstvené sáčky, což by pro děti bylo obtížně. Ustříhněte horní části sáčků do tvaru špičky, to bude samo o sobě dostačující pro krásný tvar hvězdy. Ještě dekorativnější je vystřihnout 1-3 menší tvary (trojúhelníčky, slzičky apod.) po obou stranách. Pak už jen sáčky roztáhnete, překontrolujete a slepíte první s posledním (opět nanesením lepidla uprostřed a dolů).

Takto vyrobenou hvězdu můžete zavěsit do prostoru (ve špičce, která vznikla spojením prvního a posledního sáčku, prošijte jehlou s vlascem nebo nití, případně kleštičkami procvakněte dírku, kterou následně protáhnete šňůrku).

 

A pokud změníte tvar při stříhání, můžete si stejným způsobem vyrobit např. květinu:

Přeji krásné tvoření.